ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Święto Trzech Króli i początek karnawału

Święto Trzech Króli jest co roku obchodzone 6 stycznia. Odnosi się ono do trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, żeby oddać pokłony Jezusowi. W święto Trzech Króli zaczyna się karnawał. W tym roku będzie on trwał do 9 lutego.

Kim byli Trzej Królowie?

To mędrcy ze Wschodu, którzy zostali szczegółowo opisani w Starym Testamencie. Zgodnie z Ewangelią Świętego Mateusza trzej mędrcy przybyli do Jerozolimy, żeby zgodne z przepowiednią odnaleźć króla.

Jakie zwyczaje są związane ze Świętem Trzech Króli?

Zgodnie z tradycją każdego roku w święto Trzech Króli księża chodzą z kolędą. Natomiast już po ich odwiedzinach powinno się napisać na drzwiach poświęconą kredą K+M+B. Ten skrót pochodzi od imion trzech mędrców, czyli Kacpra, Melchiora i Baltazara. W święto Trzech Króli jest odprawiana również specjalna msza. W tym dniu katolicy powinni udać się na tą msze i zrezygnować z wykonywania pracy.

Ciekawostki na temat święta Trzech Króli

Imiona: Kacper, Melchior i Baltazar zostały nadane dopiero w średniowieczu. Z tym świętem związane jest również słowo mirra, czyli żywica drzewa, która była stosowana do balsamowania oraz do wyrabiania kadzideł i pachnideł.

Czym jest karnawał i jakie są zwyczaje z nim związane?

Karnawał, czyli inaczej zapusty to czas zabaw, bali, pochodów noworocznych. Trwa on od Trzech Króli, czyli od 6 stycznia aż do Środy Popielcowej. Co ciekawe w ostatnich dniach karnawały organizuje się zazwyczaj parady przebierańców. Ich uczestnicy są ubrani w różnego rodzaju stroje karnawałowe. Do najważniejszych zwyczajów związanych z karnawałem zalicza się przede wszystkim zabawy, bale oraz parady. Najhuczniej świętowany jest karnawał w Rio oraz w Wenecji. Co roku przyciąga on rzesze turystów. Cały rok czeka się na ten karnawał. Można wtedy ubrać się w bogato zdobione stroje.

Zabawy karnawałowe są organizowane również w przedszkolach i w szkołach

W przedszkolach i szkołach odbywają się najczęściej bale przebierańców. Dzięki temu dzieci mogą na ten jeden wieczór stać się kim tylko chcą. Bale przebierańców z okazji rozpoczęcia karnawału organizowane są równie w domach kultury oraz w większych miastach w kawiarniach, w których są różnego rodzaju zabawy i zajęcia dla maluchów.

Jak przygotować się do balu przebierańców?

Informacja o tym, kiedy dokładnie odbędzie się taki bal, zazwyczaj jest podawana dużo wcześniej, więc masz sporo czasu na przygotowania. Niektóre zabawy karnawałowe dla dzieci mają swój motyw przewodni, na przykład postacie z bajek. Wtedy dobrze jest najpierw porozmawiać z maluchem, jaką ma wizję i za co chciałby się przebrać. Czasami bale, w szczególności na samym początku karnawału, są bardzo mocno powiązane z tematyką święta Trzech Króli.

Gdzie znaleźć stroje karnawałowe Trzech Króli?

Zachęcamy do zajrzenia na stronę internetową Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena w Katowicach. Znajdziesz tam stroje królów w bardzo różnych wersjach. W tej wypożyczalni są stroje związane ze świętem Trzech Króli zarówno dla chłopców, jak i dla mężczyzn. Stroje są bardzo dopracowane i zawierają wszystkie niezbędne dodatki.