ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Ostatki (zapusty) to inaczej ostatnie dni karnawału. Zaczynają się w Tłusty Czwartek i potrwają aż do wtorku przed Środą Popielcową. Od Popielca zaczyna się Wielki Post, który trwa 40 dni. Chociaż Ostatki trwają przez sześć dni, to najbardziej huczne zabawy odbywają się w czasie tak zwanego ,,śledzika”, czyli we wtorek przed Środą Popielcową. To ostatni dzień, kiedy można naprawdę zaszaleć!

Kiedy w tym roku wypadają Ostatki?

W tym roku będą one trwały od Tłustego Czwartku, czyli od 20 lutego, do 25 lutego (do śledzika). Natomiast 26 lutego 2020 roku wypada Środa Popielcowa. Dlatego śledzik to ostatni moment, żeby się wybawić za następne 40 dni, czyli czas Wielkiego Postu. Przez całe ostatki trwają zabawy karnawałowe. Organizowane są zarówno bardzo oficjalne bale, imprezy w klubach, jak i dyskoteki. Nawet w restauracjach organizowane są specjalne wieczorki taneczne z okazji Ostatków. Kobiety chcą wtedy wyglądać jak prawdziwe gwiazdy, więc właśnie w okresie karnawału, salony kosmetyczne i fryzjerskie mają najwięcej klientek.

Jak świętuje się tradycyjnego śledzika?

Śledzik nosi również nazwę „podkoziołki”, ale tylko w Poznaniu, Wielkopolsce oraz na Kujawach. W tym dniu obowiązkiem jest jedzenie różnych tłustych potraw. Na stołach królują śledzie w wielu postaciach. Określenie ,,śledzik” jest najbardziej popularne na Kaszubach. Wynika to stąd, że śledź jest tam jedną z najtańszych i najprostszych potraw. Śledzik miał być symbolem 40 dni postu. Zgodnie z tradycją śledzik był podawany bawiącym się gościom jak potrawa kończąca karnawałowe tańce. Czasami śledzik zaczyna się już w Tłusty Czwartek. Nie mógł się on obyć bez alkoholu. Na stole nie mogło zabraknąć nie tylko śledzika, ale też innych potraw. Chodzi o to, żeby porządnie się najeść i świetnie bawić. Tradycja mówi również o tym, że osoby, które nie wzięły udziału w takiej śledzikowej zabawie były karane uderzeniem tym rodzajem ryby zawieszonym na sznurku.

Jak się ubrać na zabawę karnawałową?

Karnawał jest doskonałą okazją do tego, żeby trochę pobawić się stylem. Łączyć ze sobą modne dodatki z bardzo klasycznymi strojami. To, jak powinnaś się ubrać w bardzo dużym stopniu, zależy od tego, gdzie się wybierasz. Jeżeli zamierzasz się udać na prawdziwy bal karnawałowy, to będzie Ci potrzebna zupełnie inna sukienka, niż na domówkę, czy imprezę w modnym klubie. Opcja pierwsza, czyli bal karnawałowy z prawdziwego zdarzenia, wymaga włożenia długiej sukni wieczorowej. Może być ona w kolorze klasycznego granatu lub pokryta srebrnymi cekinami. Natomiast, gdy planujesz spędzić Ostatki w klubie, to możesz sobie pozwolić na krótszą kreację, na przykład czarną sukienkę z frędzlami. Możesz do niej dobrać jakieś bardziej odważne dodatki, na przykład nietypową torebkę. A może Twoi znajomi organizują przebierańcową imprezę karnawałową? Jeżeli tak, to możesz być na niej, kim tylko chcesz, na przykład Hrabiną Brązową lub Damą Kier. Wszystkie te stroje możesz wypożyczyć w naszej Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena w Katowicach. Niezależnie od tego, gdzie się wybierasz w czasie Ostatków, życzymy Ci udanej zabawy! Najlepiej do białego rana.