ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Czym są Jasełka i jak powstały?

W pierwszej chwili Jasełka najbardziej kojarzą się, że szkolnymi przedstawieniami wystawianymi tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Nie mamy dokładnych informacji, w jaki sposób i kiedy powstały Jasełka. Wiadomo jednak, że były zainspirowane francuskim dramatem, czyli misterium, które znany już od średniowiecza.

Skąd się wzięły Jasełka?

Jasełka to widowiska opowiadające o świętach Bożego Narodzenia. Mają charakter religijny. Co ciekawe na początku były to przedstawienia kukiełkowe. Dopiero w późniejszych czasach są odgrywane przez aktorów. Aktualnie Jasełka bardzo często są organizowane w przedszkolach i w szkołach podstawowych. Stały się już kolejną tradycją związaną ze świętowaniem Bożego Narodzenia. Uznaje się, że twórcą Jasełek był święty Franciszek z Asyżu. Jest on odpowiedzialny za stworzenie pierwszej w historii sceny jasełkowej. Miało to miejsce w 1223 roku we włoskiej prowincji o nazwie Greccio. W języku polskim jasełka to nie tylko przedstawienie wigilijne, ale również szopka bożonarodzeniowa lub betlejemska. Tradycja wystawiania jasełek została zapoczątkowana we Włoszech w XVI wieku. Słowianie również bardzo mocno kultywowali i rozpowszechniali ten zwyczaj, ponieważ był on jednym z elementów przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Najważniejszym wątkiem w przedstawieniu jasełkowym są oczywiście narodziny Jezusa Chrystusa.

Jak wyglądają przygotowania do Jasełek w Polsce?

W naszym kraju Jasełka są wystawiane na podstawie bardzo różnych scenariuszy. Najczęściej wymyślanych przez nauczycieli. Dobre przedstawienie jasełkowe powinno być jak najbardziej zgodne z tradycją i szczegółowe. Dzięki temu wzbudzi duże zainteresowanie widzów i po prostu będzie się je przyjemnie oglądało. Jasełka nie są wystawiane tylko i wyłącznie w szkołach, czy przedszkolach, ale również w kościołach, w czasie różnych wydarzeń publicznych. W niektórych przedstawieniach, w celu ich urozmaicenia mówi się gwarą regionalną.

Jakie stroje przydadzą się do przedstawienia jasełkowego?

W Jasełkach najczęściej pojawiają się te same postaci. Pełno w nich pastuszków, aniołków. Musi w nim występować również Święty Józef i Maryja. Samodzielne stworzenie strojów na Jasełka wymaga bardzo wiele pracy, talentu i czasu, a tego przed świętami Bożego Narodzenia, zawsze brakuje. Dlatego proponujemy Ci skorzystanie z usług naszej Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena w Katowicach. Znajdziesz w niej stroje na Jasełka dla całej rodziny. Dla dziewczynek mamy między innymi strój Pastereczki, Maryi oraz Aniołka. Dla kobiet proponujemy na Jasełka stroje Maryi lub Anioła. Są niezwykle kobiece, ponieważ dominuje w nich biel oraz błękit. Jeżeli szukasz stroju na Jasełka dla chłopca, to dzięki pomocy naszej Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena w Katowicach możesz przebrać go na przykład za pastuszka lub za króla. Natomiast dla mężczyzn proponujemy strój Króla arabskiego lub świętego Józefa. Nasze stroje występują w bardzo wielu rozmiarach i posiadają odpowiednie dodatki. Ich wypożyczenie pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu.