ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Diabeł 2

Diabeł 2
Rozmiar Przeróbki Dodatki
110-134 cm NIE rogi
trójząb

Diabeł to zły duch, który jest symbolem mieszanki wierzeń słowiańskich, bałtyjskich, germańskich oraz chrześcijańskich. Inaczej nazywany jest szatanem, złym, lucyperem, czortem, Belzebubem, kusicielem. Na obszarze Warmii i Mazur połączenia ludzi z diabłami miały swoją indywidualną historię. Ogólnie rzecz biorąc, ludność tego regionu nie obawiała się diabła, ale był niepisany zakaz wymawiania jego imienia. Można tutaj usłyszeć wiele historii wyśmiewających postać diabła.

W nich szatan jest pokazany jako istota z jednej strony złośliwa, a z drugiej naiwna, strachliwa, mało inteligentna. W szczególności podania odnoszące się do diabłów, które były oszukane przez ludzi, są bardzo dużą częścią przypowieści, w których odgrywały one najważniejszą rolę. Niektóre zwyczajowe nazwy głazów narzutowych też przypominają o losach diabła, który został przechytrzony przez sprytnego chłopa.

Tradycyjny wygląd diabła

Na Warmii i Mazurach diabeł mógł mieć tradycyjną czarcią fizjonomię, która jest powszechnie znana w polskiej tradycji. W związku z tym przybierał częściowo ludzką postać, którą wyróżniały rogi, ogon oraz nogi zakończone kopytem. W Wypożyczalni Bożena mamy strój diabła, przeznaczony dla chłopców. Jest on złożony z czerwonego kombinezonu, czarnej peleryny ze złotym kołnierzem. Nie mogło w nim również zabraknąć rogów i trójzęba. Taki strój jest idealną propozycją dla chłopców na przykład na bal karnawałowy. Na pewno wzbudzą w nim zarówno strach, jak i podziw innych uczestników zabawy.