ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Dinozaur 2

Dinozaur 2
Rozmiar Przeróbki Dodatki
104 cm NIE

Do dziś zostało odkrytych i nazwanych ponad 1000 gatunków dinozaurów. Najstarsze z nich były stosunkowo niewielkimi dwunożnymi stworzeniami, które jadły jaszczurki i owady. Posiadały długie ogony oraz krótkie przednie łapy, którymi były w stanie chwytać zdobycz.

Mniej więcej 200 milionów lat temu, w okresie triasu, dinozaury podzieliły się na dwie najważniejsze grupy. Można je rozróżnić po układzie kości biodrowych. Są to dinozaury gadziomiednicowe (Saurischia), które mają budowę miednicy podobną do jaszczurek i ptasiomiednicowe (Ornithischia) z miednicą o budowie typowo ptasiej. Rząd Saurischia (gadziomiednicowe) dzieli się na dwie podstawowe grupy (podrzędy), które wyodrębniły się w okresie nazywanym górny trias. Do jednej z nich należą dinozaury drapieżne – Theropoda (ssakonogie). Chodziły one na dwóch nogach i żywiły się mięsem. Do tej grupy zaliczał się zarówno kompsognatus o rozmiarach kota oraz 15-metrowy tyranozaur. Druga grupa dinozaurów gadziomiednicowych to są roślinożerne Sauropodomorpha (jaszczurostope). Niektóre gatunki dinozaurów posiadały bardzo długie szyje, które umożliwiały im dostęp do liści, gałązek i pędów rosnących na czubkach drzew. Dinozaury ptasiomiednicowe były roślinożerne. Natomiast Ornithopoda (ptasiostope) chodziły na dwóch nogach.

Przebierz się za dinozaura!

Dostępny w Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena strój dinozaura, składa się z kombinezonu z głową i ogonem oraz głowy dinozaura. Jest przeznaczony dla dzieci. Zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców.