ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Dinozaur

Dinozaur
Rozmiar Przeróbki Dodatki
110-140 cm NIE

Chociaż wydają się bajkowymi stworzeniami, to dinozaury istniały naprawdę. Występowały w triasie, około 237 milionów lat temu. Były dominującą grupą kręgowców lądowych od początku jury przez 135 milionów lat, do końca kredy, kiedy nastąpiło ich wymieranie. Do ostatnich dziesięcioleci XX wieku wszystkie grupy dinozaurów były uznawane za wymarłe. Obecnie ptaki avian dinosaurs („ptasie dinozaury”), są współczesnymi potomkami opierzonych dinozaurów. Okazuje się, że tylko ptaki przetrwały zagładę. W związku z powyższym do dinozaurów zaliczane były również ptaki. Natomiast dinozaury, które nie były ptakami określano mianem non-avian dinosaurs (nieptasie dinozaury lub nieptasie teropody).

Dinozaury z taksonomicznego, morfologicznego i ekologicznego punktu są zróżnicowaną grupą zwierząt. To najbardziej zróżnicowana grupa kręgowców, poza okoniokształtnymi. Za sprawą dowodów kopalnych do 2006 paleontolodzy wyróżnili ponad 500 rodzajów oraz ponad tysiąc gatunków nieptasich dinozaurów. Warto to podkreślić, ponieważ w 2014 liczba opisanych rodzajów wynosiła 943. Dinozaury mieszkały na wszystkich kontynentach. Były zarówno roślinożerne, jak i mięsożerne. Początkowo były to stworzenia dwunożne. Jednak wiele wymarłych grup obejmowało formy czworonożne.

Dzieci kochają dinozaury!

W naszej Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena mamy strój dinozaura. Składa się on z: bluzki, spodni oraz głowy dinozaura. Całość jest utrzymana w kolorystyce zieleni i prezentuje się bardzo zabawnie. Na pewno przypadnie do gustu Twojemu dziecku.