ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Gladiator

Gladiator
Rozmiar Przeróbki Dodatki
122 - 140 cm NIE pas
miecz

Strój gladiatora

Gladiator był niewolnikiem toczącym walki na arenie. Najczęściej w starożytnym Rzymie. Tradycja walk gladiatorów została przez Rzymian przejęta od Etrusków i Samnitów. Wzięła się ona ze składania rytualnych ofiar z ludzi. Robiło się to w czasie uroczystości pogrzebowych. Herodot uznawał Scytów za prekursorów tych krwawych rytuałów. W Etrurii poza walkami pomiędzy wojownikami popularne były walki gladiatorów ze zwierzętami oraz walki zwierząt. W Rzymie pierwsze walki gladiatorów miały miejsce w III wieku p.n.e. w czasie wojen punickich. W 105 p.n.e. były pierwsze zawody gladiatorskie. Organizowali je z urzędu konsulowie.

Gladiatorzy to najczęściej byli jeńcy wojenni, przede wszystkim Trakowie, Galowie oraz Germanie. Jednak do szkół gladiatorów trafiali również przestępcy i ludzie wolni, którzy byli do tego zmuszeni przez biedę lub zadłużenie. Walki gladiatorów to jedna z najbardziej popularnych rozrywek w starożytnym Rzymie. Wielu bogatych Rzymian posiadało swoich gladiatorów oraz płaciło bardzo dużo pieniędzy za ich szkolenie. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że walki gladiatorów rzadko kończyły się śmiercią jednego z nich. Wynikało to stąd, że koszty wyszkolenia dobrego gladiatora były naprawdę wysokie. Jeżeli chodzi o walki kobiet, to toczyły się one do pierwszej krwi.

Jak wyglądali gladiatorzy?

Najlepiej zostali pokazani w filmie ,,Gladiator” z 2000 roku z Russellem Crowe. Prawdziwy gladiator musiał mieć skórzaną tunikę, pas oraz oczywiście miecz. W Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena, znajdziesz właśnie taki strój.