ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Krasnal

Krasnal
Rozmiar Przeróbki Dodatki
98 - 146 cm NIE czapeczka

Strój Krasnala

Krasnoludek inaczej nazywany jest krasnalem lub skrzatem. Jest to sympatyczna istotna, która występuje często w literaturze polskiej oraz zagranicznej, w szczególności w baśniach. Krasnale jeżeli chodzi o ich wygląd, to przypominają trochę ludzi o niewielkim wzroście. Zazwyczaj są przedstawiane w szpiczastych czerwonych czapeczkach. Występują zarówno w baśniowej tradycji polskiej, jak i pozostałych narodów europejskich. W folklorze krasnoludki, które były nazywane również kraśniętami, skrzatami, ubożętami, podziomkami lub inkluzami, były bardzo malutkimi istotkami, które stanowiły opiekuńcze duszki domowe. Wierzono, że wywodziły się one z dusz przodków.

Krasnale za dnia chowały się pod progiem, za piecem, w mysich norkach albo w zakamarkach kuźni lub stajni. Nocą, gdy domownicy już poszli spać, to wychodziły z ukrycia. Zanim zapiał kogut, to chodziły wokół obejścia i kończyły przerwane przez ludzi prace domowe. Strzegły również dzieci przed złymi duchami. Bardzo rzadko pojawia się motyw złych krasnoludków, które szkodzą ludziom. Przyjmuje się, że podania o krasnoludkach pochodziły z Niemiec. Polska literatura wspomniała o nich po raz pierwszy na przełomie XVI i XVII wieku.

Czy wyróżnia się strój Krasnala?

Krasnal przede wszystkim musi być kolorowy. Strój Krasnala w Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena składa się z żółtej bluzki, niebieskich spodenek i czerwonej czapki. Bluzka i czapka w szpic mają zielone wykończenie. Jest to strój idealny na bal przebierańców lub imprezę urodzinową.