ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Muszkieter

Muszkieter
Rozmiar Przeróbki Dodatki
100 - 164 cm NIE kapelusz z piórem
szabla

Muszkieterowie to były formacje wojskowe piechoty uzbrojone w muszkiety. Występowali w XVI i XVII wieku w prawie wszystkich armiach europejskich. W skład ich uzbrojenia wchodziły muszkiety oraz rapiery. Wojska te zaczęły się formować razem z pojawieniem się broni palnej. Na początku były to arkebuzy, a później bardziej zaawansowane muszkiety. W dodatku oddziały te osłaniane były na polu walki przez pikinierów ze względu na sposób walki przede wszystkim z wykorzystaniem broni palnej.

Czas wymagany na przeładowanie broni wymuszał wyjątkową taktykę oraz szyk wojska, które było ustawione w kilka szeregów. Ze względu na konieczność posługiwania się zaawansowaną bronią były to wojska zawodowe, w szczególności zaciężne. W Polsce od czasów panowania króla Władysława IV były to wojska obcego autoramentu. Rekrutowano je z cudzoziemców. Na przełomie XVII i XVIII wieku zostały wprowadzone na wyposażenie piechoty karabiny z bagnetem. To sprawiło, że strzelcy dostali możliwość skutecznej walki w bezpośrednim starciu. Zlikwidowano wtedy oddzielne oddziały muszkieterów i pikinierów.

Jak prezentowali się muszkieterowie?

W XVII wiecznej Francji muszkieterowie to byli żołnierze elitarnej kawalerii. Pełnili oni również funkcję przybocznej gwardii królewskiej. Najbardziej znana powieść o nich to „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumas. Strój Muszkietera w Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena jest bardzo kolorowy. Biel przeplata się z czernią i czerwienią. W skład stroju Muszkietera wchodzą następujące elementy: spodnie, bluza, kapelusz z piórem i szabla.