ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Pastuszek

Pastuszek
Rozmiar Przeróbki Dodatki
98 - 156 cm NIE kamizelka futrzana
kapelusz

Strój Pastuszka

Najbardziej znani byli pastuszkowie z Fatimy. W 1917 roku miało tam miejsce objawienie. Czy znamy głównych uczestników tych zdarzeń? Jakie życie prowadzili przed oraz po objawieniach? Ci pastuszkowie to obecnie święci Franciszek i Hiacynta. Pochodzi oni z biednej rodziny pasterzy. Ich rodzice to Manuel Pedro i Olimpia de Jesus. Łącznie w tym domu mieszkało aż siedmioro dzieci. Mieszkali oni w znajdującej się tuż obok Fatimy wiosce Aljustrelu.

Pobożności maryjnej dzieci nauczyły się w domu. Wieczorami odmawiały wspólnie z rodzicami różaniec. Natomiast w południe przerywało się pracę  na modlitwę Anioł Pański. Pierwszy z tych pastuszków, czyli Franciszek, przyszedł na świat 11 czerwca 1908 roku. Ochrzczono go parę dni później, czyli 20 czerwca 1908 roku w kościele parafialnym w Fatimie. Przez Łucję dos Santos, która była jego kuzynką i trzecią wizjonerką był on opisywany jako osoba powściągliwa w emocjach, spokojna i rozsądna. Nie umiał pisać, ani czytać w przeciwieństwie do swoich rówieśników. Wynikało to stąd, że biedne dzieci nie chodziły do szkoły. Czasem były dla nich organizowane krótkie lekcje w salkach parafialnych. Jednak one przede wszystkim zajmowały się pomaganiem rodzicom w gospodarstwie. Były między innymi pastuszkami.

Jak wyglądali Pastuszkowie?

Tradycyjny strój Pastuszka to spodnie, biała koszula przewiązana sznurkiem, kamizelka futrzana oraz kapelusz. W Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena mamy taki strój Pastuszka do wypożyczenia.