ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Rycerz z peleryną

Rycerz z peleryną
Rozmiar Przeróbki Dodatki
110 - 128 cm NIE nakładka na buty
hełm
miecz
peleryna

Strój rycerza z peleryną

Rycerstwo było stanem społecznym, który składał się z konnych wojowników. Występował w Europie w czasie pełnego średniowiecza oraz późnego średniowiecza. Warstwa ta miała swój swoisty styl życia, ceremoniał oraz etykę. W zamian za nadanie ziemskie rycerz przyjmował obowiązek służby pod rozkazami seniora. W późnym średniowieczu rycerstwo zamieniło się w szlachtę. W większości państw europejskich tytuł rycerski to jeden z niższych tytułów szlacheckich. Na przykład odpowiednio byli to we Francji jako – chevalier, w Niemczech i Monarchii Austro-Węgierskiej – Ritter, w Wielkiej Brytanii – knight.

W Polsce ze względu na zasadę równości szlacheckiej rycerstwem tytułowało się ogół szlachty. Stosowało się również określenia kawaler, czyli tytuł szlachecki albo formę łacińską – equitus. Rycerstwo zaczęło się w czasach wczesnego średniowiecza. Był to stan o dokładnie określonych prawach oraz obowiązkach. Początkowo rycerzem był nazywany każdy konny wojownik, ale mniej więcej w XI wieku nazwę tę mógł nosić tylko wojownik pasowany na rycerza. Od X do XII wieku rycerstwo stawało się stopniowo odrębną grupą społeczną. Rycerze mieli swoje zawołania i herby. Obowiązywał ich kodeks rycerski.

Jak wygląda prawdziwy rycerz?

Na pewno musi mieć zbroję i miecz. Nasz strój rycerza z peleryną, który jest dostępny w Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena z pewnością spodoba się każdemu chłopcu. Jest on złożony z: bluzy, spodni, nakładki na buty, peleryny, hełmu oraz miecza. Taki rycerz z peleryną na pewno obroni każdego.