ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Święty Józef

Święty Józef
Rozmiar Przeróbki Dodatki
98 - 164 cm NIE szal przez ramię
pastorał
czepiec na głowę

Strój Świętego Józefa

Józef z Nazaretu był małżonkiem Marii z Nazaretu. Tradycyjnie nazywa się go jej Oblubieńcem, opiekunem Świętej Rodziny, świętym kościoła powszechnego. Jest patronem chrześcijańskich małżeństw, rodzin i ludzi pracy, dobrej śmierci. Często był porównywany do Abrahama. Najważniejszymi źródłami wiedzy o świętym Józefie są Ewangelie. Jednak mówią o nim również niektóre apokryfy, na przykład: Protoewangelia Jakuba, Ewangelia Tomasza, Historia Józefa Cieśli. Ewangelie Mateusza oraz Łukasza podają dwa odmienne rodowody świętego Józefa. Jednak przyjmuje się, że święty Józef pochodził z rodu króla Dawida z pokolenia Judy. Zgodnie z apokryfami przed małżeństwem z Marią Józef poślubił Salome albo Esche, z którą miał dwóch synów (Jakuba i Judę Tadeusza) oraz dwie córki: Lizję i Lidię.

Gdy święty Józef owdowiał, to poślubił Marię. Po zaślubinach Matki (Jezusa), Marii, z Józefem, najpierw zamieszkali razem, a później znalazła się w stanie błogosławionym za sprawą Ducha Świętego. Józef chciał pomóc Marii w ucieczcie, żeby ocalić ją przed ukamienowaniem. Wiedział, że nie jest ojcem dziecka, a jednocześnie we śnie otrzymał rozkaz, że ma to zachować dla siebie.

Jak przedstawiany jest święty Józef?

Święty Józef był cieślą. Zazwyczaj kojarzymy go, jako starszego mężczyznę z brodą. W Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena znajduje się strój Świętego Józefa. Jest on złożony z: szaty, szala przez ramię, czepca na głowę oraz pastorału. Cały strój jest utrzymany, w jednolitej jasnobrązowej kolorystyce. Prezentuje się bardzo skromnie, bo taki również był Święty Józef.