ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Brązowa Szlachcianka

Brązowa Szlachcianka
Rozmiar Przeróbki Dodatki
36, 38 TAK diadem
peruka

XVIII wiek charakteryzował się wieloma zmianami społeczno-kulturalnymi w Europie. Wiązało się to z ewolucją mody kobiecej. Chociaż społeczeństwo szlacheckie Rzeczypospolitej było niszczone przez spory wewnętrzne i walki polityczne, to i tak chłonęło nowinki ze świata mody. Zachodnie wzorce najszybciej docierały do warstwy arystokratycznej. Ubiór  polskiej szlachcianki miał nie tylko funkcję użytkową, ale był również informacją o przynależności społecznej.

Ubiór polskich szlachcianki zależał od jej majątku. składał się od kilku do kilkudziesięciu strojów. Szlachcianki zakładały inną suknię w zależności od pory dnia, pogody oraz okoliczności. Dlatego kobiety przebierały się kilka razy dziennie. Stało się to za sprawą mody, która pochodziła z Francji i dzieliła stroje na poranne, domowe i wyjściowe. Rano arystokratki były bardzo swobodne i nosiły szlafroki. Występowały one w dwóch rodzajach: przedpołudniowych negliży ze zwiewnych tkanin oraz szlafroków południowych. Stroje domowe to były dwuczęściowe suknie składające się ze spódnic oraz kaftanów lub kamizelek z widocznymi rękawami koszul. Jednak najciekawsze były stroje wyjściowe. Podkreślały pochodzenie oraz status społeczny szlachcianki. Były bardzo ozdobne. Często częścią takiego stroju był gorset.

Też możesz stać się szlachcianką

W naszej wypożyczalni mamy Kostium Brązowej Szlachcianki, który składa się z sukni z brązowego, błyszczącego materiału. Uroku i stylu dodają się koronkowe rękawy w kolorze ecrie. W zestawie znaduje się również tak popularna w modzie szlacheckiej halka na kole. Jeżeli chodzi o dodatki, to niezbędne są rękawiczki i peruka, które są częścią Kostiumu Brązowej Szlachcianki.