ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Dama Dworu Brązowa

Dama Dworu Brązowa
Rozmiar Przeróbki Dodatki
36, 38, 40 TAK diadem
peruka

Stereotyp pokazuje, że rola kobiety w średniowieczu ograniczała się do pracy oraz życia w rodzinie. Jej zadaniem było podporządkowanie się potrzebom bliskich i patriarchalnym zasadom. Czy tak było w rzeczywistości?  Warto wspomnieć tutaj kilka słów o damach. W XII i XIII wieku zaczęły tworzyć się bardziej wysmakowane formy życia w kręgach zachodnioeuropejskich elit.

Kultura rozwijała się wokół uniwersytetów oraz dworów. Jednak należy wiedzieć o tym, że kobiety nie mogły studiować na uniwersytetach. Mogły jednak brać udział w życiu dworskim i zostawać damami dworu. W tamtych czasach literatura bardzo mocno podkreślała cnoty rycerskie, takie jak honor, wierność oraz waleczność. Jednocześnie kobiety były przez nią idealizowane. Właśnie stąd wzięło się pojęcie miłości dworskiej, która polegała na tym, że mężczyzna służył swojej wybrance serca. Oczywiście musiała być to wspaniała dama dworu. Piękna i nieosiągalna, aby rycerz miał się kim zachwycać. 

Strój damy dworu- jak się prezentował?

Trzeba od razu przyznać, że stroje dam dworu były po prostu piękne. Dopracowane w każdym szczególe i bardzo kobiece. Dzisiejsze ubrania nie dorastają im do pięt. Chyba nawet te, które pochodzą od projektantów. Przebranie się za damę dworu brązową na bal lub imprezę jest naprawdę genialnym pomysłem. Wzbudzisz zachwyt wszystkich. Strój damy dworu jest złożony ze wspaniałej sukni w kolorze błyszczącego brązu, suto marszczonej i przyozdobionej koronką w kolorze ecrie. Żeby całość była jeszcze bardziej kobieca i urokliwa dodaliśmy do niej perukę z lokami i diadem.