ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Dama Wenecka

Dama Wenecka
Rozmiar Przeróbki Dodatki
36, 38, 40 TAK maska wenecka
rękawiczki
peruka

Kostium Damy Weneckiej

Wenecja od prawie 30 lat nierozerwalnie kojarzy się z karnawałem i balami maskowymi. W okresie nazywanym Camevale, dziesięć dni przed ostatkami, w wielkim balu maskowym, uczestniczy, nie tylko Wenecja, ale również cały region Veneto. W Weronie, Padwie czy Vicenzie są organizowane liczne parady oraz pokazy karnawałowych masek. Po raz pierwszy karnawał w Wenecji odbył się w XI wieku. Zabawa była tak popularna, że on tej chwili powtarzana była co roku. Dzięki temu, że było to święto ruchome, to mogło trwać nawet przez kilka miesięcy. Pod koniec XVIII wieku karnawał był bardzo źle kojarzony. W tamtych czasach w karnawale trwoniono fortuny.

Od 1797 roku o karnawale całkowicie zapomniano. Ta tradycja odrodziła się dopiero w 1979 roku. Od tej pory bal maskowy trwa przez 10 dni. Zaczyna się barwnym pochodem od Arsenału, wzdłuż Zatoki św. Marka, do bazyliki. Składa się on z osób przebranych w kostiumy przedstawicieli wszystkich sześciu dzielnic miasta. Pochodowi przewodniczą doża i biskup miasta. W czasie karnawału na ulicach co chwilę można spotkać kogoś przebranego w nietypowy strój z maską na twarzy.

Zostań Damą Wenecką

W Polsce również od czasu do czasu organizowane są bale maskowe. Jeżeli wybierasz się na jeden z nich to polecamy Ci kostium Damy Weneckiej. Jest on bardzo bogato zdobiony i efektowny. Na górze znajduje się gorset w kolorze ecrie. Zwieńczeniem gorsetu są haftowane, prześwitujące rękawy z falbanami. Na dole kostiumu Damy Weneckiej jest bogato marszczona spódnica w kolorze ecrie. Jest rozkloszowana i sięga do samej ziemi. Tajemniczości i klasy całemu kostiumowi Damy Weneckiej dodaje peleryna bordowa zdobiona cekinami i bardzo kobiece rękawiczki w tym samym kolorze. Nie można wyobrazić sobie kostiumu Damy Weneckiej bez weneckiej maski.