ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Różowa Markiza

Różowa Markiza
Rozmiar Przeróbki Dodatki
38, 40, 42 TAK peruka
diadem
rękawiczki

Kostium Różowej Markizy

W XVIII wieku luksus stał się najważniejszym wyznacznikiem wszystkiego. Było to widoczne zarówno w ubiorze, we fryzurach, czy w makijażu. Każda dama chciała być modna. W XVIII-wiecznej Francji nie było to łatwe. Bardzo modne było wtedy upiększanie.

Pojawiały się traktaty o różnorodnych metodach upiększania. Wspominano w nich również o magii. W cenie było wszystko, co było przeciwne naturze. Korygowano, upiększano i malowano wszystko, co się dało. Najważniejszym środkiem kosmetycznym był puder. Stosowano go nie tylko na twarz, ale również na dekolt, ramiona, dłonie. Posypywano nim peruki. Nakładano go, żeby nadać twarzy bardzo pożądaną wtedy bladość. Nie musimy pisać, jak okropnie to wyglądało. Kobiety w ten sposób ukrywały również zmarszczki, siwe włosy i ogólnie rzecz biorąc oznaki starzenia. Do pudrowania wykorzystywano drobno zmieloną elastyczną mączkę ryżową albo tańszą mączkę zbożową. Ta druga była mocno perfumowano i miała w sobie barwniki. Stosowano również puder ołowiany, który był bardzo niebezpieczny dla zdrowia.

Jak prezentowały się wtedy stroje?

Również były niezwykle bogate. Jako przykład polecamy Ci Kostium Różowej Markizy. Najważniejszym jego elementem jest bogato marszczona suknia uszyta z różowego atłasu z zapierających dech haftem. Wprost nie można od niej oderwać oczu. Sięga do samej ziemi. Uzupełnieniem Kostiumu Różowej Markizy są rękawiczki. Nie mogło w nim również zabraknąć ogromnej peruki oraz strusich piór we włosach. Markizy ubierały się drogo i luksusowo, więc ten kostium też się tak prezentuje. Zapraszamy do jego wypożyczenia.