ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Suknia średniowieczna

Suknia średniowieczna
Rozmiar Przeróbki Dodatki
S,M NIE

Suknie noszone w średniowieczu różniły się w zależności od okresu, regionu, warstwy społecznej i płci. Średniowiecze trwało przez wiele wieków, dzieląc się na wczesne (V-XI wiek), środkowe (XI-XV wiek) i późne (XV-XVI wiek) okresy. Poniżej przedstawiamy to, jak suknie wyglądały w poszczególnych okresach.

Wczesne średniowiecze (V-XI wiek)

Suknie wczesnego średniowiecza były zazwyczaj luźne i miały proste kroje. Kobiety nosiły długie suknie z długimi rękawami, często z fałdami lub plisami. Suknie męskie były podobne, choć krótsze, a mężczyźni nosili je z pasem wokół talii.

Środkowe średniowiecze (XI-XV wiek)

W tym okresie pojawiły się bardziej zróżnicowane kroje sukien. Kobiety zaczęły nosić suknie z bardziej dopasowanymi gorsetami, zdobionymi koronkami i ozdobami. Męskie suknie stały się dłuższe i bardziej rozbudowane, z różnymi detalami, takimi jak rękawy z bufkami.

Późne średniowiecze (XV-XVI wiek)

Suknie damskie stały się bardziej skomplikowane, z modnymi w tym okresie gorsetami i rozkloszowanymi spódnicami.  W tym okresie pojawiły się suknie z długimi trenami i koronkowymi detajlami. Mężczyźni nosili suknie z nogawkami zwężającymi się ku dołowi, z ozdobami i futrzanymi wykończeniami. Bogate osoby mogły pozwolić sobie na drogie tkaniny, złote ozdoby i szerokie stroje.

Jeżeli pragniesz poczuć się jak prawdziwa dama z tamtego okresu, to zachęcamy Cię do zajrzenia do Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena w Katowicach. Mamy w niej suknię nawiązującą do tego okresu, która z pewnością znajdzie Twoje uznanie!