ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Szlachcianka granatowa

Szlachcianka granatowa
Rozmiar Przeróbki Dodatki
38, 40, 42 TAK czapka futrzana

Obecnie mogłoby się wydawać, że moda została stworzona specjalnie dla kobiet i to one się nią wyjątkowo interesują. Jednak jeszcze niedawno było zupełnie inaczej. Strój kobiecy był o wiele skromniejszy niż męski, ale też był na nim wzorowany. Dopiero z biegiem lat zaczął się emancypować i stał się siłą rzeczy bardziej kobiecy.

Strój szlachcianki był prosto rozpoznawalny. Suknia składała się z marszczonej spódnicy, ściśle połączonej z przylegającym do ciała stanikiem. Na nią były narzucane delie i kontusiki. Rodzaj używane materiału był bardzo mocno związany z ilością pieniędzy, które dana szlachcianka mogła przeznaczyć na strój. Zamożniejsze szlachcianki oraz arystokratki wybierały jedwab, aksamitne tkaniny oraz zdobienia brokatowe. W późniejszym czasie przyszła moda tak zwanych furtugałów, czyli stelaży z okrągłych obręczy. Spódnice również zaczęły zmieniać swój fason. Stawały się coraz szersze. Mężatki nosiły suknie z szerokimi rękawami, uszyte ze złotolitych brokatów. Nosiły do nich ciężkie płaszcze. Młodsze kobiety wybierały zazwyczaj suknie w stylu niemieckim, które miały sztywne spódnice. W modzie były również suknie bez rękawów, pod które wkładało się koszule. W XVI wieku uzupełnieniem były rękawiczki w kolorze żółtym, z wyciętymi otworami na pierścienie.

Przebierz się za szlachciankę!

Pomoże Ci w tym nasz strój szlachcianki granatowej. Składa się on z granatowej sukni do ziemi, futerka z lisa oraz ciemnej czapki futrzanej z piórem. Strój szlachcianki jest niezwykle kobiecy i elegancki.