ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Szlachcianka w ciemnych kolorach

Szlachcianka w ciemnych kolorach
Rozmiar Przeróbki Dodatki
38, 40, 42 TAK czapka futrzana
kamizelka futrzana

W ubiorach szlachcianek w Polsce w XVII wieku mało było orientalnych wpływów. W dużo większym stopniu inspirowano się modą zachodnią. Ubiór szlachcianek był jednak skromniejszy. Bardzo podobny do strojów męskich. Najczęściej szlachcianki na koszulę, która zazwyczaj była zdobiona haftami oraz koronkami, zakładały długie do ziemi suknie, które łączyły marszczoną spódnicę z obcisłym stanikiem. Natomiast okryciem wierzchnim były delie lub kontusiki, w których bardzo wyraźnie był widoczny wpływ mody męskiej. Bardzo różne były kształty obuwia kobiecego, które naśladowało zazwyczaj wyroby z Zachodniej Europy. Ubiór był dopełniony przez biżuterię złotą lub srebrną, czyli diademy, zausznice, naszyjniki, pierścionki, broszki oraz sznury pereł. Używano ich również do obszywania odzieży.

Strój szlachcianki w dużo większym stopniu podlegał wpływom mody zachodnioeuropejskiej. Charakteryzował się sporą różnorodnością kroju oraz specyficznym eklektyzmem wzornictwa. Łączył w sobie elementy polskie, francuskie, hiszpańskie i holenderskie. Młode szlachcianki zazwyczaj nosiły rozpuszczone włosy lub zaplatały je w warkocze. Były one obcinane dopiero z chwilą zamążpójścia. Mężatki ukrywały włosy pod czepcami. Później bardzo popularne były peruki.

Zamień się w szlachciankę na jeden wieczór

Jest to możliwe dzięki strojowi szlachcianki w ciemnych kolorach. Jest on złożony ze wspaniałej ciemnej sukni z szerokimi rękawami, ciemnego futerka z lisa oraz toczku z ciemnego futerka, przyozdobionego piórem oraz zapiętego piękną agrafą.