ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Szlachcianka w jasnych kolorach

Szlachcianka w jasnych kolorach
Rozmiar Przeróbki Dodatki
38, 40, 42 TAK czapka futrzana
kamizelka futrzana

W XVIII wieku Polska poza Węgrami była jedynym krajem w Europie, w którym nie tylko lud, ale również wyższe warstwy społeczne posiadały swój tradycyjny ubiór. Jakie cechy powinna mieć prawdziwa szlachcianka? Kiedyś wierzono w to, że idealna kobieca twarz powinna mieć wydłużony kształt. Cechami arystokratki były również: duże wyraziste oczy, wysokie czoło, cienkie, wygięte w łuk brwi, wydłużony  nos, wąski podbródek oraz niewielkie usta. Szlachcianki były też delikatne i eleganckie.

Jak prezentował się strój szlachcianki?

Klasyczne nakrycie głowy szlachcianki to aksamitna czapka z futrzanym otokiem rozciętym z przodu. Zazwyczaj jest ozdobiona piórami oraz klejnotem. Nazywa się ją kołpaczkiem. Szlachcianki bardzo często nosiły suknie, w których spódnica albo była rozpięta na rogówce i zasłaniała stopy albo sięgała do połowy łydki. Na suknie zakładały jedwabny kontusik. Zazwyczaj był obszyty drogim futerkiem, dopasowany w talii i rozkloszowany na biodrach. Ma tak samo, jak męski kontusz rozcięte rękawy. Szlachcianki najczęściej nosiły trzewiki, które były barwione na żółto lub czerwono.

W Wypożyczalni Bożena mamy bardzo ciekawą propozycję dla Ciebie, a mianowicie strój szlachcianki w jasnych barwach. Kobiety na pewno zachwycą się wspaniałą suknią w kolorze złoto-ecrie z cudownych szerokimi rękawami. Żeby dodać całości jeszcze więcej elegancji, to do tego stroju, który możesz u nas wypożyczyć, dołączyliśmy futerko z lisa oraz toczek z jasnego futerka. Jest przyozdobiony piórem oraz zapięty wspaniałą agrafą.