ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Indianka

Indianka
Rozmiar Przeróbki Dodatki
104-146 cm NIE opaska z piórem

Jeżeli myślimy o stroju Indian, to w pierwszej chwili przychodzi nam na myśl obraz wojownika z przepaską biodrową wykonaną ze skóry. Przed walką zakładali oni amulety, malowali twarze oraz ciało, żeby zgodnie z ich wierzeniami zagwarantować sobie niewidzialność oraz zapewnić sobie ochronę przed ciosami. Włosy Indian były obwiązywane opaska lub kaskami z jeleniej skóry ozdobionymi piórami. Na nogach nosili długie do kolan mokasyny o wygiętych do góry płaskich szpicach.

Wszystko pięknie, ale co z kobietami?

Kobiecy strój Indianki znacznie się różnił. Kobiety nosiły owijane spódniczki. Jeżeli była taka potrzeba, to zakładały również poncho. Z czasem strój kobiecy trochę się zmienił. Indianki zaczęły nosić suknie, których krój był wzorowany na strojach leśnych plemion wschodu. Miały ramiączka przełożone na ramiona i przywiązywane rękawy. Na początku XIX wieku Indianki nosiły suknie szyte z dwóch skór z karczkiem wywiniętym na górze. Ich dolna krawędź, która miała nieregularną linię charakterystyczną dla sukni typu ”jeleni ogon”, która była zdobiona była frędzlami. W późniejszym okresie występowały stroje szyte z trzech skór, z odrębnym karczkiem przymocowanym do spódniczki zrobionej z dwóch skór.

Strój dziewczęcy Indianki

Strój dziewczęcy Indianki jest złożony z sukienki z frędzlami w kolorze naturalnej skóry. Frędzle mają bardzo klasyczny czarny kolor. Na głowie małej Indianki musi znaleźć się peruka z warkoczami spiętymi kolorowymi rzemykami. Dodatkiem do peruki jest skórzana opaska na głowę z piórem.