ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Śnieżynka

Śnieżynka
Rozmiar Przeróbki Dodatki
98-146 cm NIE różdżka

Śnieżynki najczęściej występują w Jasełkach. Jest to widowisko na temat Bożego Narodzenia, których podstawą były średniowieczne misteria franciszkańskie. Ich nazwa pochodzi od staropolskiego słowa, które oznacza żłób. Jasełka rzadziej nazywa się szopką, betlejemką lub wertepem (z języka ukraińskiego).

Największe uliczne jasełka na świecie to Orszak Trzech Króli. Skąd wzięły się Jasełka? Za twórcę widowisk bożenarodzeniowych uważa się świętego Franciszka z Asyżu. On pierwszą tego rodzaju scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj dotarł do Polski z Włoch na przełomie XIV i XV wieku i zaczął się łączyć z kolędowaniem. Treścią Jasełek była historia narodzenia Jezusa w Betlejem oraz spisku Heroda. Na początku figury Dzieciątka, Maryi, Józefa, Trzech Królów i pozostałych uczestników dramatu były nieruchome. Dzięki zakonom franciszkańskim oraz bernardyńskim zostały wprowadzone w ich miejsce marionetki. W pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy wydali zakaz wystawiania jasełek w kościołach. Stało się to za sprawą coraz szerszego przenikania do treści przedstawień scen oraz postaci o charakterze ludycznym.

Czy w jasełkach były Śnieżynki?

Oczywiście, że tak. Ich zadaniem było sypanie śniegu w przedstawieniach. Często w przedszkolach dziewczynki są przebierane za Śnieżynki. Jeżeli szukasz odpowiedniego stroju na tę okazję, to zachęcamy Cię do wypożyczenia z naszej Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena stroju Śnieżynki. Składa się on z: świecącej, białej sukienki oraz opaski na głowę.