ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Książę – Arystokrata

Książę – Arystokrata
Rozmiar Przeróbki Dodatki
44-50 NIE

Jaka była moda męska w XIX wieku? Mężczyźni dbają o siebie nie tylko współcześnie. Kiedyś nazywano ich dandysami. Najważniejszy dla nich był kult urody, wyglądu i elegancji. Dzięki temu byli o wiele lepiej odbierani przez otoczenie.

Jak ubierał się Książę – Arystokrata?

Dandys to inaczej perfekcyjny dżentelmen. Najczęściej wywodził się z Francji i był Księciem – Arystokratą. Dandyzm to rodzaj postawy filozoficznej i stylu życia. Wywodził się od francuskiego słowa dandin (głupiec) lub staroniderlandzkiego dantem (robić głupstwa). W języku angielskim słowo dandys oznacza eleganta i modnisia. Pierwsi przedstawiciele dandyzmu pochodzą z ostatnich dekad XVIII i początków XIX wieku.

W tym okresie ludzie pochodzący z niższych warstw społecznych osiągali takie same majątki jak przedstawiciele szlachty, czy arystokracji. Bardziej sprytni stawiali na swoje umiejętności aktorskie i udawali na przykład hrabiego. Na początku dandysi to byli mężczyźni pochodzący z klasy średniej. Swoim zachowaniem i ubiorem oszukiwał, że należy do sfer wyższych. Później to określenie było używane w stosunku do mężczyźni, który bardzo dużą wagę przywiązuje do swojego wyglądu zewnętrznego.

Jeżeli pragniesz przebrać się za Księcia – Arystokratę, to swoje kroki koniecznie skieruj do Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena. Znajdziesz tam charakterystyczną dla tego stylu marynarkę w kolorze czerwonym ze złotymi guzikami oraz białą koszulę z żabotem. Na balu na pewno zadasz szyku i wpadniesz w oczy paniom!