ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Rzymianin Brązowy

Rzymianin Brązowy
Rozmiar Przeróbki Dodatki
L NIE nakładki na kolana i ręce

Czym charakteryzowali się antyczni Rzymianie? Stereotypowo pokazuje się ich jako bogatych ludzi zadowolonych z życia, którzy tylko się bawią. Prawdziwy Rzymianin to, ktoś, kto wyróżnia się ogładą i kulturą. Ma świadomość własnej wartości, ale nie jest wyniosły. Chociaż tak obiektywnie patrząc, to starożytni Rzymianie mieli powody do dumy. Wiele z nich osiągnięć jest wykorzystywanych do dziś. Na przykład rzymskie pismo i kalendarze. W dodatku Rzymianie mieli ogromny wkład w literaturę i sztukę. Warto wspomnieć chociażby o etosie narodowym Rzymian, czyli Eneidzie. Natomiast największym ich osiągnięciem jeżeli chodzi o sztukę są rzeźby, na przykład Posąg konny cesarza Marka Aureliusz. W dodatku Rzymianie lubowali się w tworzeniu popiersi i głów. Najczęściej przedstawiały one znane osoby. Rzymskie rzeźby oraz płaskorzeźby uwieczniały władców i ważne wydarzenia.

Natomiast jeżeli chodzi o malarstwo, to liczne malowidła z czasów rzymskich zachowały się w Pompejach i Herkulanum. Najczęściej malowidła ścienne to były pejzaże. Przedstawiały one piękno natury, ogrody oraz budowle. Rzymianie mieli wkład również w ceramikę, ponieważ do jej zdobienia używali tzw. techniki „stemplowanej gliny” (łac. terra sigillata). Najczęściej były to sceny walk.

Jak prezentował się ubiór standardowego Rzymianina?

Były to powłóczyste szaty. Mówiąc dokładniej strój Rzymianina w Wypożyczalni Strojów Bożena był złożony z: zbroi, nakładki na kolana, nakrycia na głowę, miecza oraz tarczy. Tak ubrany możesz ruszać do boju lub na bal karnawałowy.