ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Jak zorganizować zabawę andrzejkową? Jak strój wybrać?

Wieczór andrzejkowy to bardzo dobra okazja do zorganizowania udanej domówki. Andrzejki spędzone w gronie przyjaciół na pewno będą magiczne, ale trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Podpowiemy Ci, jak zorganizować dekoracje, przekąski, stroje i przypomnimy stąd wzięła się tradycja andrzejkowych wróżb. Przygotowania czas zacząć!

Skąd wzięły się Andrzejki?

Andrzejki co roku wypadają w wigilię św. Andrzeja, czyli z 29 na 30 listopada. Tradycja ta jest związana z początkami kultury chrześcijańskiej. Wtedy wierzono, że właśnie tej nocy na ziemię powracają duchy, aby odsłonić tajemnice przyszłości. Kiedy andrzejkowe wróżby były odprawiane tylko i wyłącznie przez niezamężne dziewczęta. Chciały się one dowiedzieć kiedy wyjdą za mąż i kto będzie ich wybrankiem. Święty Andrzej jest patronem panien na wydaniu. To jego zadaniem było wysłuchiwanie próśb dziewczyn o dobre zamążpójście. Natomiast mężczyźni wróżyli sobie w wigilię świętej Katarzyny. Były to tak zwane katarzynki. Wypada ona w nocy z 24 na 25 listopada. Do dziś świętuje się przede wszystkim Andrzejki i organizuje z tej okazji huczne zabawy.

Andrzejki- jakie dekoracje przygotować na zabawę andrzejkową?

Andrzejki to magiczny czas. Warto go podkreślić odpowiednimi dekoracjami i strojami, które możesz wypożyczyć na przykład w Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena w Katowicach. Niedrogim i stwarzającym odpowiedni nastrój dodatkiem będą płonące świece. Najlepiej kupić takie grube, z tradycyjnego wosku, które przetrwają nawet całonocną zabawę lub wróżenie. Jeżeli chcesz wprowadzić na swoją imprezę akcent nowoczesności, to tradycyjne świecie możesz zastąpić świeczkami tealight typu LED. Tutaj masz pewność, że nagle się nie wypalą. Nie niosą ze sobą również ryzyka pożaru. Jeżeli chodzi o pozostałe dekoracje na Andrzejki to polecamy Ci ozdoby w srebrnym i złotym kolorze. Będą eleganckie i szlachetne.

Jakie stroje będą odpowiednie na Andrzejki?

To zależy od tego, czy chcesz zrobić andrzejkowy bal przebierańców, czy wolisz klasyczną domówkę. Jeżeli interesuje Cię ta pierwsza możliwość, to zaproponuj swoim gościom, aby przebrali się na przykład za Wiedźmę, Czarownicę Czarno-Różową lub Czarnego Anioła. To propozycje dla kobiet. Natomiast panom proponujemy na przykład strój Kościotrupa. Wszystkie te stroje znajdziesz w Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena w Katowicach. Gdy zależy Ci na zrobieniu tradycyjnej zabawy andrzejkowej, to zachęcamy do wejścia na stronę Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena w Katowicach. Znajdziesz tam wiele ciekawych sukni wieczorowych i wizytowych.