ul. Moniuszki 3/20
40-005 Katowice

Mikołajki- kiedy wypada to święto, skąd się wzięło i co najlepiej kupić bliskim z tej okazji?

Mikołajki coraz bliżej. Co to za święto i skąd się wzięło? W jaki sposób jest obchodzone? Kiedy wypada? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w tym wpisie. Dodatkowo podpowiemy Ci, co kupić bliskim z tej okazji.

Kim był historyczny święty Mikołaj?

Ten prawdziwy święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Był znany z tego, że pomagał najbiedniejszym i potrzebującym. Był biskupem Miry, we wschodniej Licji, czyli w dzisiejszej Turcji. Obecnie postać świętego Mikołaja jest wykorzystywana w kulturze masowej, nie tylko w czasie obchodów świąt Bożego Narodzenia, ale również w filmach, grach komputerowych i książkach. Warto jeszcze dodać, że święty Mikołaj, taki, jaki jest znany obecnie pojawił się w kulturze w XIX wieku.

Skąd się wzięły Mikołajki?

Mikołajki to polska nazwa święta, które jak łatwo się domyślić jej obchodzone ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry. W kościele prawosławnym obchodzi się je w dniu 6 grudnia. Natomiast w kościele katolickim zostało ono zniesione w 1969 roku. Do XIX wieku dzień świętego Mikołaja był w Polsce wolny od pracy. Szkoda, że te czasy już dawno się skończyły.

W jaki sposób aktualnie świętuje się Mikołajki?

Obecnie mimo że Mikołajki nie są już dniem wolnym, to i tak jest to czas pełen atrakcji i prezentów. Nie tylko dla dzieci, bo prezent może dostać i zrobić innym osobom każdy. Tradycyjnie tego dnia dzieci dostają różne upominki. Mogą to być słodycze, zabawki lub książki. W wielu szkołach, domach kultury oraz parafiach w dniu 6 grudnia organizowane są liczne wydarzenia, w czasie, których ktoś przebrany za Mikołaja obdarowuje dzieci prezentami.

A może samemu zrobić Mikołajki?

Jeżeli jesteś miłośnikiem tego święta, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zorganizował prywatną imprezę mikołajkową. Na pewno Twój pomysł spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Rozdawanie prezentów wypadnie o wiele bardziej wiarygodnie, gdy wypożyczysz odpowiednie stroje z naszej Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena. Proponujemy na przykład, żebyś zainteresował się strojem Elfa dla chłopca, który może być Twoim pomocnikiem w rozdawaniu prezentów. Dla siebie możesz wypożyczyć w naszej Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena strój Mikołajki z pelerynką. Na pewno będziesz się w nim prezentowała rewelacyjnie. Natomiast dla dziewczynek w Wypożyczalni Strojów i Garniturów Bożena mamy stroje Aniołków i Śnieżynek, które doskonale wpasują się w ten Mikołajkowy klimat. Oferujemy również bardzo szeroki wybór strojów Mikołaja dla mężczyzn. W naszej ofercie znajdują się zarówno płaszcze mikołajowe, jak i stroje dwuczęściowe. Dodatkami do nich są miedzy innymi brody oraz czapki. Koszt ich wypożyczenia to od 30 do 130 zł.

Jakie prezenty wybrać dla bliskich na Mikołajki?

Musisz mieć świadomość, że chociaż 6 grudnia czuć już w powietrzu atmosferę świąt Bożego Narodzenia, to one jeszcze nie nadeszły. Z tego względu prezent na Mikołajki powinien być o wiele mniej okazały niż ten, który wręczysz bliskim na Gwiazdkę. Poniżej przedstawimy Ci kilka pomysłów na taki upominek, który sprawi radość, a jednocześnie nie nadszarpnie Twojego budżetu.

Dla żony dobrym prezentem będzie rozgrzewająca herbata

W grudniu zawsze jest już zimno, nieprzyjemnie i zazwyczaj nawet nie chce się wychodzić z domu. Najlepszymi przyjaciółmi stają się wtedy kocyk, książka, świece i herbata. Jeżeli bliska Twojemu sercu kobieta, jest typową domatorką, to na pewno bardzo się ucieszy, gdy pomyślisz o jej potrzebach i z okazji Mikołajek kupisz jej rozgrzewającą herbatę. Na grudniową pogodę najlepsza będzie herbatka korzenna. Za sprawą dodanych do niej przypraw herbatka będzie miała aromat świątecznego piernika. W dodatku naprawdę nie jest to drogi prezent. Możesz nawet poszukać zestawu z kubkiem. Na pewno Twoja kobieta doceni taki podarunek.

Mężowi przyda się na Mikołajki kubek termiczny

Mężczyźni zazwyczaj nawet w ten zimowy czas są bardziej aktywni i więcej czasu spędzają na dworze. A nic tak nie rozgrzewa jak ciepły napój. Kiedyś można było ze sobą zabrać termos z gorącą kawą lub herbatą. Jednak w obecnych czasach stał się on przeżytkiem, ponieważ jest za duży i za ciężki. O wiele lepszym prezentem dla osoby, która dużo podróżuje i sporo czasu spędza na zewnątrz będzie kubek termiczny. Dobrej jakości kubek termiczny, czyli taki, który jest szczelny i długo zachowuje ciepło kosztuje mniej więcej 40 zł. Pewnie ucieszy Cię również fakt, że kubek termiczny jest świetnym rozwiązaniem na upalne dni, bo nie tylko zatrzymuje ciepło, ale również utrzymuje chłodną temperaturę napoju. To prezent, z którego można korzystać przez cały rok.

A co można podarować nastolatkowi?

Dzieci w tym wieku wręcz nie odrywają oczu i rąk od telefonu. Jednak gdy przychodzi zima, to sprawdzanie czegoś w Internecie lub pisanie na nim bywa uciążliwe, ponieważ trzeba zdejmować rękawiczki i marzną ręce. Dlatego dobrym pomysłem na prezent na Mikołajki dla nastolatka są rękawiczki termiczne. Pozwalają one na korzystanie z telefonu bez konieczności ich zdejmowania. Co ciekawe tego rodzaju rękawiczki są w bardzo podobnej cenie, jak te zwykłe, bo zazwyczaj kosztują niewiele ponad 20 zł. Sam musisz przyznać, że nie jest to duży wydatek, a Ty nie będziesz się musiał martwić o to, że Twoje dziecko się przeziębi lub odmrozi sobie palce przez zbyt częste zdejmowanie rękawiczek.